Home / Aşılama / Aşılama Soru & Cevapları // Op. Dr. Aysun Laçin

Aşılama Soru & Cevapları // Op. Dr. Aysun Laçin

1- Aşılama adet kanamasının kaçıncı günü yapılır ?

Aşılama tedavisi ,adet kanamasının 3. günü ile 5. günü arasında başlar, yaklaşık 15 günde tamamalanır. Yumurtaların büyüme hızı , kişiden kişiye farkedebilir . 28 günde adet gören bir kadında genellikle 14. günde yumurtalar hazır olur ve aşılama yapılır.

2-Aşılamada ilaç kullanmak şart mıdır ?

Aşılama tedavisi ilaçlı ya da ilaçsız olabilir. Bu ilaçlar hap ya da iğne şeklindedir, yumurtaları büyütmek için kullanılır. İlaçsız olarak da doğal yumurta gelişimi takip edilebilir ve aşılama yapılabilir.

3- Aşılamada neden ilaç kullanılır ?

Doğal haliyle vücutta bir yumurta büyür, ilaç kullanmamızdaki amaç birden fazla yumurta geliştirmek ve şansı arttırmaktır. Ancak 2 yumurtadan fazla olursa tedavi iptal edilir.

4- Aşılama iğneleri nasıl yapılır , acıtır mı ?

Bugün kullandığımız iğnelerin bir kısmı ciltaltına bir kısmı da kas içine yapılmaktadır. Biz genellikle, kullanım kolaylığı olduğu için ve canı acıtmadığından , dolayı ciltalti yani göbekten yaptırdığımız iğneleri tercih ediyoruz. Bu iğneler hasta tarafından yapılabilir, başka bir sağlık personeline ihtiyaç olmaz, günlük hayatınızı etkilemez, çantada taşınabilir ve gerektiğinde kullanılabilir.

5- Aşılamada spermler hazırlanıyor mu ? Neden yıkama yapılıyor ?

Aşılamada 3-4 günlük cinsel perhizden sonra , eşlerin spermleri alınır ve yıkama -hazırlık işleminden sonra uygulanır. Spermler yıkandıktan sonra , kaliteli olan , normal görünen ve hızlı hareket eden spermler ayrılmış olur ve bunlar kullanılır.

6- Çatlatma iğnesi şart mıdır ?

Çatlatma iğnesi yumurtlamayı kolaylaştırır ve aşılama için saati belirlememize yardımcı olur. Yumurtlama yani yumurtanın yumurtalıktan atılmasını yardım eder ve işlemimiz de buna göre ayarlanır.

7- Aşılamadan sonra yatmak gerekiyor mu ?

Aşılama doğal bir yöntemdir , istirahat ya da sürekli sırtüstü yatmak gerekmez. Günlük hayatınız devam eder ve ilişki yasağı yoktur. Hatta ilişki tavsiye edilir.

Hakkında Dr. Aysun Laçin

Diğer Makaleler

Aşılama Öncesi Yapılması Gereken Tetkikler

Aşılama spermle yumurtanın birleşme şansını arttırmak için yapılan bir işlemdir. Kadına verilen ilaç ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.