Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Eşlere Uygulanan Tedaviler

Aşılama Tedavisi

Erkeğe bağlı ve nedeni açıklanamamış infertilite olgularında tüp bebek tedavisi öncesi tercih edilen tedavilerin başında Aşılama gelmektedir. Aşılama, tüp bebek tedavisinde olduğu gibi kadının yumurtalıkları uyarılır, yumurtalar çatladıktan sonra erkekten alınan üreme hücreleri rahim içine bir kanül ile transfer edilir.

Aşılamanın uygulanabilmesi için kadının tüplerinden en az birinin açık olması gerekmektedir.

Erkeğin semen analizi sonuçları normal ya da normale yakın olmalıdır. Ayrıca kadında, gebeliğin tutunmasını engelleyecek endometrial bir patoloji olmamalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi en çok tercih edilen yardımcı üreme tekniğidir. Tedavi süreci, kadının normalden çok yumurta üretebilmesi amacıyla yumurtalıkların uyarılması için infertilite ilaçları kullanmasıyla başlar.

Tüp bebek tedavisinde iki yöntem kullanılır.

  • In Vitro Fertilizasyon (IVF)
  • Mikroenjeksiyon (ICSI)

IVF işleminde, yumurta toplama işleminde alınan yumurtalar özel kültür tüplerine yerleştirilir üzerine belirli oranlarda üreme hücresi eklenir ve üreme hücrelerinin yumurtaları kendiliğinden döllemesi beklenir.

IVF’in Mikroenjeksiyondan farkı yumurta ve üreme hücresi parametrelerinin uygun olması gerekmesidir. Mikroenjeksiyon, tek bir üreme hücresinin özel bir mikroskop ve mikromanipülatörler aracılığı ile olgunlaşmış tek bir yumurta içine enjekte edilmesi işlemidir. Enjekte edilen yumurtalar embriyo gelişimini sağlamak için geliştirilmiş besi yerleri içinde anne vücut ortamına benzer ortam sağlayan inkübatöre yerleştirilir. Eğer semen analizi özel bir mikroskop altında büyük büyütmeyle seçilip mikroenjeksiyon işlemi yapılıyorsa buna IMSI (yüksek büyütmeyle sperm seçimi) denir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.