Aşılamadan Tüp Bebeğe Geçiş

Aşılamadan Tüp Bebeğe Geçiş
İki kere aşılama tedavisi gerçekleştirildikten sonra herhangi bir şekilde sonuç alınamadığında aşılama tedavisine devam etmek zaman kaybı olarak kabul ediliyor. Bu durumda başarısızlık yaşandığı zaman çocuk sahibi olmak isteyen eşler aynı zamanda psikolojik olarak da hassas bir dönemden geçiyor. Bu sebeple 2 aşılama denemeden sonra başarısız olan eşler aşılama uygulaması yerine tüp bebek tedavisine geçmesi tavsiye ediliyor.
Erkekte bulunan üreme hücresi probleminin ileri seviyelerde olduğu durumlarda aşılama uygulaması başarısız olabiliyor. Ayrıca anne adayının tüplerinde meydana gelen tıkanıklık ya da düşük yumurtalık rezervi gibi durumlarda da diğer tedavilerin uygulanması yerine zaman kaybedilmeden tüp bebek tedavisine geçiş yapılması öneriliyor.
Tüp Bebek Tedavisi ise;
Çocuk sahibi olmak isteyen 30 yaşının altındaki eşlere, doğal yollardan gebelik için 1 yıl boyunca denemeleri ve beklemeleri tavsiye ediliyor. 30 – 35 yaş arasındaki eşlere ise bu süre 1 yıl yerine 6 ay olarak kabul ediliyor. Bu süre içerisinde doğal gebeliğin oluşmadığı dönemde ise aşılama tedavisi ya da tüp bebek tedavisi gibi tedaviler devreye giriyor. Tüp bebek tedavisinde baba adayından alınan üreme hücresi ile anne adayından alınan yumurta hücresi laboratuvar ortamında bir araya getirilmektedir. Döllenme gerçekleştirildikten sonraki 2 ile 5 gün içerisinde döllenmiş embriyo anne adayının rahmine transferi yapılıyor. Tüm bu işlemlerin olması yaklaşık olarak 10 -12 gün sürmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı aşılama tedavisine  göre daha yüksektir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.