Aşılama en kolay söylemi ile, kadında yumurtlama olduktan sonrası, en iyi hareketli ürüme hücrelerinin rahim içerisine bırakılmasıdır.Aşılama tedavisi bu tedavide kaliteli üreme hücresi ve yumurta sağlanarak döllenmenin oluşmasıdır.

Aşılama tedavisinde üreme hücreleri, özel yöntemle yıkanarak en hızlı hareketli olanlar bulunmaktadır.Sonrasında korunan üreme hücreleri, ilerletilen özel kateter kullanılarak tüplere iletilmektedir.

Aşılamada başarı şansı ne kadardır?
Aşılama başarı şansı, yaklaşık %15’dir. Bilhassa ağır olmayan erkek faktöründe, nedeni bilinmeyen kısırlık, polikistik over gibi yumurtlama bozuklukları bu yöntem tercih edilmektedir.

Aşılama tedavisinin bilinilirliği tüm dünyada kabul edilmiş olması, aşılama yönteminin en çok dört defa denenmelidir. 4 ‘ten sonra yapılan aşılama uygulamasında gebelik oranının artmadığı bilinmektedir.

Aşılama yönteminin aşamaları
Aşılama yönteminin öncesinde hastanın regl olduğu zaman (adetin 2. günü) yapılacak ultrason ile yumurtalıklar ve rahim içi zarınına bakılmaktadır. Yumurtalık kisti yoksa ve endometrium düzenli ve ince ise tedavi uygulanır. Aşılama yönteminde amaç, uygulanacak ilaçlar ile yumurtalıklardan 1 ya da 2 adet yumurtanın gelişmesinin sağlanmasıdır.

Yumurta Geliştirilmesi :Tedavi başladığında yumurta geliştirici ilaçlar, adetin 2. günü başlamaktadır 9-10 gün boyunca sürmektedir. ilaçlar göbek etrafından, insulin iğnesi özel enjektörler ile yapılır.

Yumurtanın Çatlatılması: Ortalama 10 günlük tedavi ile gelişen yumurtaların çatlamaları için tek doz bir ilaç uygulaması ile yumurtanın çatlaması gerekmektedir.

Aşılama hakkında video