Aşılama sonrası ilişki

Aşılama sonrasıAşılama yapılacağı gün eğer anesteziyle aşılama planlanıyorsa en az 6-8 saat öncesinden aç kalınması gerekir. Ancak genellikle aşılama anesteziye gerek kalmadan yapılan basit bir işlemdir.

Normal şekilde muayene olabilen bir bayanın aşılama işlemi için anestezi almasına da gerek yoktur.

Aşılama işlemi jinekolojik masada gerçekleştirilir ve mümkünse kayganlaştırıcı jel kullanılmadan yerleştirilen spekulum ile rahim ağzı görünür hale getirilir ve serum fizyolojik veya kültür ortamları kullanılarak rahim ağzı temizlenir. Ardından laboratuarda hazırlanan ve konsantre edilen erkek spermleri aşılama için özel olarak yapılmış bir plastik borucuk vasıtasıyla rahim boşluğuna doğru basınçla püskürtülür.

Çok nadiren rahim ağzı geçilmesinde sıkıntılar yaşanabilir ve işlem uzayıp ağrılı hale gelebilir.

Ama genellikle aşılama son derece kolay bir şekilde gerçekleşir ve 10-15 dakikalık bir istirahatı takiben normal yaşantıya dönülür.
Eğer rahim ağzının geçilmesinde zorlanma olursa ve rahim ağzı özel bir aletle tutulmak ve çekilmek zorunda kalınırsa bazen aşılama sonrası kanama da olabilir. Aslında aşılama sonrasında kanama olmaması gerekir.  Aynı sebepten aşılama sonrası birkaç saat süren ağrı da olabilir. Aşılama sonrası ağrı için güçlü ağrı kesicilerin kullanılmaması gerekir.

Çünkü bu tür ağrı kesiciler aynı zamanda yumurta çatlama mekanizmasında da etkili olabilirler. Eğer aşılama sonrasında ağrı şiddetliyse parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir.
Aşılama sonrası ilişkinin de bizce kısıtlanması gerekli değildir. Hatta bazı araştırmacılara göre aşılamanın sonraki gününde cinsel ilişkide bulunulması yararlı olmaktadır.  Ancak bu konuda hekimler arasında görüş birliği olmayabilir. Aşılamanın yapıldığı merkezdeki hekimlerin tavsiyesine uyulmalıdır.
Aşılamanın bir veya birer gün arayla iki kez yapılması da oldukça tartışılmıştır ancak son araştırmalara göre iki kez aşılama yapılmasının tek aşılamaya göre bir üstünlüğü yoktur.

Aşılama esnasında çatlatma iğnesi yapılmamışsa ve doğal olarak yumurtanın çatlaması bekleniyorsa belki spermle yumurtanın buluşması için iki kez aşılama yapılması daha mantıklı olabilir.

5 Yorum

 • N**r

  Bnde asilama yaptirdim dun sabah kaktigimdan beri kasikta sanci var ndn acaba isalla asilamam tutar allah isteyen herkese versin isalla

  • Feride

   Aminn inşallah tüm isteyenlere Rabbim hayırlısını nasip etsin

 • Sukran

  Bende ayin 20 sin de asilama yaptim fakat benim yumurtam catlamisti sanirim 76 saat gecmisti oyle asilama oldu bu ayin 3 15.gunum doluyo ama hic umudu siz hamile olma ihtimalim var mi ben dede esimde de bi sorun yok

  • Dr. Aysun Laçin

   Şükran hanım merhaba yarın gebelik testi yaptırın Eğer aşılama tutmuş ise pozitif çıkacaktır bir an önce öğrenin.
   İyi şanslar

   Op. Dr. Aysun Laçin
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Özel Medicana International İstanbul
   Hastanesi Tüp Bebek Merkezi
   Tel: 0212 867 75 00 / 8350- 8351
   Mail: aysunlacin@tupbebek-istanbul.com

  • Dr. Aysun Laçin

   Şükran Hanım gebelik testi yaptırın sunucu öğreneceksiniz İyi şanslar

   Op. Dr. Aysun Laçin
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Özel Medicana International İstanbul
   Hastanesi Tüp Bebek Merkezi
   Tel: 0212 867 75 00 / 8350- 8351
   Mail: aysunlacin@tupbebek-istanbul.com

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.