Aşılama sonrası ağrıya neden olur mu?

Aşılama tedavisi, doğal olarak bebek isteği olan fakat güçlük çeken eşler için alternatif olan bir yöntemidir. Son yıllarda teknolojinin de ilerlemesi yardımcı üreme yöntemleri konusunda bir çok yöntem sunmaktadır.

Aşılama tedavisi de kolay bir şekilde yapılabilen, anne adayının ağrı ya da acı duymadığı tedavidir.Aşılama yönteminde anne adayı tedaviyi takip eden 10 ya da 20 dakika boyunca sabit durumda yatar.Daha sonra ise günlük yaşantısına dönebilir. Bu yönteminin başarı şansı, diğer tüp bebek yöntemlerine göre daha az da olsa, uygulanabilirliği ve tedavinin kendisi oldukça kolay ve pratik olduğu için çoğu zaman yardımcı üreme yöntemlerinde uygulanmaktadır. Aşılamadan sonuç alamaz ise, tüp bebek yöntemine yönelebilirler.

Aşılama tedavisi sırasında ve sonrasında kadın belki oldukça hafif bir kasık ağrısı çekebilir fakat ağrı normaldir. Çoğu zaman aşılama yöntemine başvuran anne adaylarının büyük kısmında bir ağrı olmaz. Eğer ağrısı oluyor isebu gelen ağrı, anne adayının ilaç kullanmasını dahi gerek yoktur. Fakat aşılama ardından yaşanan ağrı çok fazla ise farklı bir sebepten olabilir. Bu sebepten doktora başvurmanızda fayda var.

Aşılamada sonrası ağrı hamile olduğumunun işareti midir?

Aşılamadan sonra ağrı duyulması yaygın olarak karşılaşılan bir sorun değildir. Aşılama olduktan 7-10 gün sonra yaşanabilir. Fakat ağrının adet ağrısı olup olmadığına emin olunması lazım.

Aşılama yöntemini takip eden 14 ile 21 gün arasında anne adayında adet dönemi yaşanmaz ise, gebelik testi yaptırmak faydalı olacaktır. Testin pozitif olması durumunda tedaviyi kontrol eden uzmanın devamlı olarak hastasını takip etmesi gerekir.

7 Yorum

  • Esra

   Slm benim aşılamamın 10. günü ve bugün bel ve karın ağrısı fazla olmaya başladı belim ve kalçam kopuyo sanki ndn olabiliyo bu ağrılar yada normalmi…

   • Dr. Aysun Laçin

    Hanımefendi,
    Herhangi bir yorum yapmak zor adet kanaması öncesi ağrılar da olabilir bilemiyorum. En iyisi test gününüzü bekleyin ve şimdilik bir ağrı kesici alın.
    Umarım herşey yolunda gider , iyi haberler alırsınız .
    İyi günler

    Op.Dr. Aysun Laçin
    Özel Medicana International İstanbul Hastanesi
    Tüp Bebek Merkezi
    0 212 867 79 18

 • filiz

  Meraba 24 mayista asilama yaptirdim hala adet olmadim ama kasik agrim var adet olacakmisim gibi. Sizce hamilemiyimdir??? Yoksa adet gecikmesimi??? Hamilelige dair hicbir belirtim yokkta.

  • Dr. Aysun Laçin

   Merhaba…
   Gebelik testi yaptırmadan hiçbir belirti gebelik lehine değerlendirilmez. Umarım istediğiniz sonuca ulaşmışsınızdır.
   İyi günler
   Op. Dr. Aysun Laçin
   Kadın Hast. ve Doğum Uzmanı
   Medicana International İstanbul Hastanesi
   Tüp Bebek Merkezi
   0 212 867 79 18
   Beylikdüzü – İstanbul

 • Eda yıldız

  Bugün aşılamanın 7.günündeyim fakat dün ve bugün bel ve kasık ağrım yoğun. İlaveten göğüslerim şişti ve hassasiyet çok fazla. Bu süreç ise yaklaşık 3 gün önce belirdi. Akıntım var lakin şeffaf ve kokusuz. Her hangi bir problem yaşıyor olabilir miyim? Gebelik testi yaptıramıyorum çünkü henüz çok başındayım. Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Dr. Aysun Laçin

   Hanımefendi,
   Bekleyin ve zamanında test yaptırın yorum yapmak zor, beklemekte fayda var. Umarım herşey yolundadır ve gebe kalırsınız.
   İyi şanslar

   Op.Dr. Aysun Laçin
   Özel Medicana International İstanbul Hastanesi
   Tüp Bebek Merkezi
   0 212 867 79 18

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.