Aşılama öncesi eşlerin dikkat etmesi gereken noktalar

Aşılama işlemine geçilmeden önce eşlerin dikkat etmesi gereken bazı kritik noktalar vardır. Erkeğin üreme hücresinin verimli olabilmesi açısından son 48 saat boyunca alkol, ve üreme hücresi sayısını olumsuz etkileyecek hiçbir ilacı içmemesi gerekmektedir.

Tüm bu etkenler üreme hücresi miktarında ve kalitesinde azalmaya neden olmaktadır.Bazı durumlarda enfeksiyonlara sebebiyet de verebilmektedir. Tüm bu olumsuz etkenler aşılama tedavisinin başarısız olmasına sebep olabilir.

Aşılama işlemi görecek olan anne adayının da genital bölgeye aşılama öncesi 48 saatlik süreç boyunca hiçbir şekilde krem veya losyon türünde maddeleri uygulamamış olması gerekir. Aşılama esnasında rahime ulaşılma aşamasında krem ve losyon kalıntıları mikrobik ya da enfeksiyon etkilere neden olabilirler.

Bu durumda aşılama işlemi için büyük risk teşkil etmektedir. Aşılama sürecin öncesinde ve sonrasında doktorun tavsiyelerine uyulması ve eşlerin kafalarına takılan her soruyu tedaviyi sürdüren tecrübeli doktora sormaları gerekmektedir.

Aşılama nasıl yapılır?

Aşılama işlemi için muayene pozisyonu alan kadının vajinal bölgesine ilk önce enjektörün rahim içine sorunsuzca girmesini sağlayacak ekipmanlar yerleştirilir. Gelişmiş enjektör yardımı ile babadan alınana üreme hücresi birkaç saniye içinde kadının rahmine transfer edilir. Böylelikle aşılama da tamamlanmış olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*